Společenské šaty: podle čeho vybírat a kde brát inspiraci?

Večírky, divadla nebo plesy patří k oblíbeným společenských událostem, které sebou nesou přísnou etiketu a předepsané standardy oblékání. Vyhněte se společenskému faux pas a oslňte druhé svým elegantním outfitem – v tomto článku vám poradíme, jak na to!

Vybírejte s předstihem

Společenská sezóna se kvapem blíží a s tím i shánění vhodných společenských šatů. V důsledku širokého výběru všech možných střihů, barev a značek, může být hledání opravdovou výzvou. Zlaté pravidlo zní: vždy vybírejte s předstihem a mějte připravené alespoň 3 různé outfity, které vám při rozhodování dopřejí opravdovou volnost.  

Krátké nebo dlouhé aneb na délce záleží

Ať už jdete na ples, na večírek, do divadla nebo jakoukoliv jinou společenskou událost, dress code je naprosto zásadní. Jak se říká: šaty dělají člověka a zrovna při těchto významných událostech to platí dvojnásob. Nepodceňujte proto jeden velmi důležitý aspekt společenských šatů, a tím je délka.

Dlouhé plesové šaty

Jestliže máte v plánu zavítat na důležitou společenskou událost, je lepší zvolit konzervativní outfit. Například na tanečních bálech nebo předávání cen jsou dlouhé plesové šaty naprostou samozřejmostí, proto se nemusíte bát, že byste působili příliš seriózním dojmem – experti na etiku dokonce radí, aby zvolené šaty dosahovaly minimálně tříčtvrteční délky.

Krátké společenské šaty

V případě večírků a uvolněnějších společenských akcí se nemusíte ostýchat sáhnout po krátkých společenských šatech, ve kterých vynikne vaše figura a štíhlé nožky. Pokud stále váháte, jaký styl zvolit, vsaďte na šaty ve střihu písmene A – ten totiž v zásadě sluší všem bez ohledu na výšku či váhu. Jestliže dáváte přednost kouskům obepínajícím postavu, krátkým mini šatům se v těchto situacích raději vyhněte.

Nebojte se šaty oživit

Pokud vám jednobarevné společenské šaty připadají příliš fádní, vybírejte kousky, které jsou zpestřeny různými brožemi, vyšíváním nebo krajkou. Není ani od věci, když zvolíte společenské šaty se sexy průstřihy na zádech nebo elegantními rozparky. Právě šaty s otevřenými zády, volným šněrováním nebo jednoduchou mašlí mohou dodat celkovému outfitu opravdový šmrnc!

Co se týče doplňků, držte se principu: v jednoduchosti je krása. Nikdo nemá rád přeplácané outfity a střídmost u společenských oděvů je přesně to, co je potřeba ze všeho nejvíce. Postačí, když svůj look vkusně nakombinujete se střídmým náhrdelníkem a jednoduchými náušnicemi.

A co barva?

Jestliže se chystáte na ples, za nejčastější dress code je považován „black tie“. Přestože je tato informace určená zejména pro pány, dámy volící šaty podle tohoto pravidla, rozhodně neprohloupí. U společenských šatů platí nepsaná zásada: čím tmavší, tím lepší – díky tomu se škála barevných odstínů rázem zuží a vy hned budete mít větší jasno, jaké barevné kombinaci dát přednost.

Rozhodně nic nezkazíte, když zvolíte černou barvu. Nejen, že vám černé šaty zeštíhlí postavu, ale zároveň se hodí na všechny možné společenské události – stačí když k nim zvolíte ty správné doplňky. Chybu neuděláte ani s kombinací královské tmavomodré, která je stejně jako černá velmi elegantní a slušivá za každé situace. Pokud však chcete zaujmout a vystoupit z řady, můžete vyzkoušet koktejlové šaty v odstínech červené, se kterými dáte najevo svou smyslnost a vysoké sebevědomí.

Teď když už víte, jaké společenské šaty zvolit, nezbývá nic jiného, než se vrhnout do nakupování. Mrkněte se na náš e-shop, kde najdete samé stylové módní kousky, které jsou pro společenské události jako stvořené!